NCP114AMX135TCG
Contact Now
NCP114AMX135TCG
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : 4-UDFN Exposed Pad
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.35V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 95 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB (1kHz)
Series : -
Supplier Device Package : 4-UDFN (1.0x1.0)
Mfr : onsemi
Output Configuration : Positive
Base Product Number : NCP114
Description : IC REG LINEAR 1.35V 300MA 4UDFN
Model Number : NCP114AMX135TCG
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-UDFN (1.0x1.0)