LP5907MFX-2.85/NOPB
Contact Now
LP5907MFX-2.85/NOPB
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.25V @ 250mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.85V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 250mA
Current - Supply (Max) : 425 µA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 25 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-5
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LP5907
Description : IC REG LIN 2.85V 250MA SOT23-5
Model Number : LP5907MFX-2.85/NOPB
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5