NCP164CSN300T1G
Contact Now
NCP164CSN300T1G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.177V @ 300mA
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case : SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Voltage - Input (Max) : 5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 40 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 83dB ~ 61dB (100Hz ~ 100kHz)
Series : Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package : 5-TSOP
Mfr : onsemi
Output Configuration : Positive
Base Product Number : NCP164
Description : IC REG LINEAR 3V 300MA 5TSOP
Model Number : NCP164CSN300T1G
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP