MC78L15ACPRAG
Contact Now
MC78L15ACPRAG
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : -
Operating Temperature : 0°C ~ 125°C
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
Protection Features : Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 15V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 100mA
Voltage - Input (Max) : 35V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 6.5 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
PSRR : 39dB (120Hz)
Series : -
Supplier Device Package : TO-92 (TO-226)
Mfr : onsemi
Output Configuration : Positive
Base Product Number : MC78L15
Description : IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Model Number : MC78L15ACPRAG
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)