LP5912Q3.3DRVTQ1
Contact Now
LP5912Q3.3DRVTQ1
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.18V @ 500mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features : Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Current - Supply (Max) : 600 µA
Voltage - Input (Max) : 6.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Power Good, Soft Start
Current - Quiescent (Iq) : 55 µA
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Series : Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package : 6-WSON (2x2)
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LP5912
Description : IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
Model Number : LP5912Q3.3DRVTQ1
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)