TCR3UF28A,LM(CT
Contact Now
TCR3UF28A,LM(CT
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.342V @ 300mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 680 nA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 70dB (1kHz)
Series : TCR3UF
Supplier Device Package : SMV
Mfr : Toshiba Semiconductor and Storage
Output Configuration : Positive
Base Product Number : TCR3UF28
Description : IC REG LINEAR 2.8V 300MA SMV
Model Number : TCR3UF28A,LM(CT
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SMV