Q12P1CXXG110E
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : AC
Termination Style : Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current : 6mA
Millicandela Rating : 60mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.47" (11.94mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : 60°
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Green
Package : Bulk
Lens Color : Green
Product Status : Active
Ingress Protection : IP67
Features : -
Lens Size : 8.00mm Dia
Lens Transparency : Diffused
Series : Q12
Mfr : APEM Inc.
Voltage : 110V
Base Product Number : Q12P1CXXG
Description : INDICATOR 110V 12MM PROM GREEN
Model Number : Q12P1CXXG110E
Contact Now
LED Panel Indicator Green Diffused 60° 110V 6mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)