Q8R1CXXY24
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : Solder Lug
Current : 20mA
Millicandela Rating : 50mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.31" (7.87mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : 100°
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Yellow
Package : Bag
Lens Color : Yellow
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Ingress Protection : -
Features : -
Lens Size : 5mm, T-1 3/4
Lens Transparency : Diffused
Series : Q8
Mfr : APEM Inc.
Voltage : 24V
Base Product Number : Q8R1CXXY
Description : INDICATOR 24V 8MM RECESSED YLW
Model Number : Q8R1CXXY24
Contact Now
LED Panel Indicator Yellow Diffused 100° 24V 20mA Solder Lug