Q16P1BXXW24E
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 1000mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.63" (16.00mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : 100°
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : White
Package : Bulk
Lens Color : White
Product Status : Active
Ingress Protection : IP67
Features : -
Lens Size : 10.00mm Dia
Lens Transparency : Diffused
Series : Q16
Mfr : APEM Inc.
Voltage : 24V
Base Product Number : Q16P1BXXW
Description : INDICATOR 24V 16MM PROMINENT WHT
Model Number : Q16P1BXXW24E
Contact Now
LED Panel Indicator White Diffused 100° 24V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)