MCP4561T-104E/MF
Contact Now
MCP4561T-104E/MF
  • 1
Digital Interface : Serial (2-Wire, I2C)
Operating Supply Current : 2.5 uA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 256
Resistance : 100 kOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Package / Case : DFN-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Reel
Series : MCP4561
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V