PIC17C756AT-16I/PT
Contact Now
PIC17C756AT-16I/PT
Part Number : PIC17C756AT-16I/PT
Manufacturer : Microsemi
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : PIC17C756AT-16I/PT.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : PIC17C756AT-16I/PT More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Microsemi. Tanssion is one of the Distributors. Wide range of applications.
RAM Size : 902 B
Interface : I2C, RS-232, SCI, SPI, UART, USART
Access Time : 16 µs
Memory Type : EPROM
Max Frequency : 33 MHz
Number of Pins : 64
Core Architecture : PIC
Min Supply Voltage : 3.65 V
Max Operating Temperature : 85 °C
Number of Timers/Counters : 8
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty : 915 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Lighting Data storage
Frequency : 16 MHz
Packaging : Tape & Reel (TR)
Memory Size : 16 kB
Case/Package : TQFP
Data Bus Width : 8 b
Watchdog Timer : Yes
Max Supply Voltage : 5.5 V
Max Power Dissipation : 1 W
Min Operating Temperature : -40 °C