NCP1072P100G
Contact Now
NCP1072P100G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 8.2 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 100kHz
Package : Tube
Series : -
Supplier Device Package : 7-PDIP
Output Isolation : Isolated
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 19 W
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Breakdown : 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 6.3V ~ 10V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle : 68%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCP1072
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Model Number : NCP1072P100G
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP