NCP1255DD65R2G
Contact Now
NCP1255DD65R2G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 18 V
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Switching : 65kHz
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 8.8V ~ 35V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Duty Cycle : 80%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1255
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8SOIC
Model Number : NCP1255DD65R2G
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 8-SOIC