NCP1217AP133
Contact Now
NCP1217AP133
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 12.8 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 133kHz
Package : Tube
Series : -
Fault Protection : Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 7-PDIP
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 7.6V ~ 16V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle : 46.5%
Operating Temperature : 0°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1217
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Model Number : NCP1217AP133
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 133kHz 7-PDIP