NCP1218AD65R2G
Contact Now
NCP1218AD65R2G
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 12.7 V
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Switching : 65kHz
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 7-SOIC
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 9.9V ~ 20V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Duty Cycle : 80%
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1218
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Model Number : NCP1218AD65R2G
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-SOIC