NCP10670BD100R2G
Contact Now
NCP10670BD100R2G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : Soft Start
Product Status : Active
Voltage - Start Up : 9 V
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Switching : 100kHz
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation : Either
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 6.7V ~ 20V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Duty Cycle : 66%
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCP10670
Topology : Buck, Buck-Boost, Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC
Model Number : NCP10670BD100R2G
Contact Now
Converter Offline Buck, Buck-Boost, Flyback Topology 100kHz 8-SOIC