Q12AB6FF15
Contact Now
Q12AB6FF15
Category : Sensors, Transducers Optical Sensors Photoelectric, Industrial
Connection Method : Cable
Product Status : Active
Ingress Protection : IEC IP67
Package : Box
Sensing Method : Background Suppression
Series : Q12
Mfr : Banner Engineering Corporation
Output Configuration : NPN/PNP - Light-ON
Voltage - Supply : 10V ~ 30V
Operating Temperature : -20°C ~ 55°C
Adjustment Type : -
Response Time : 700µs
Sensing Distance : 0.591" (15mm)
Cable Length : 78.74" (2m)
Base Product Number : Q12AB6
Light Source : LED
Description : PHOTO SEN 15MM LO BIPOLAR
Model Number : Q12AB6FF15
Contact Now
Background Suppression Optical Sensor 0.591" (15mm) NPN/PNP - Light-ON