T18-2VPFF100-2M
Contact Now
T18-2VPFF100-2M
Category : Sensors, Transducers Optical Sensors Photoelectric, Industrial
Connection Method : Cable
Product Status : Active
Ingress Protection : IEC IP67, IEC IP68,IEC IP69K
Package : Box
Sensing Method : Background Suppression
Series : T18-2
Mfr : Banner Engineering Corporation
Output Configuration : PNP - Dark-ON/Light-ON
Voltage - Supply : 10V ~ 30V
Operating Temperature : -40°C ~ 70°C
Adjustment Type : -
Response Time : 1.5ms
Sensing Distance : 3.937" (100mm)
Cable Length : 78.74" (2m)
Base Product Number : T18-2V
Light Source : Red LED
Description : PHOTO SEN 100MM COMP PNP
Model Number : T18-2VPFF100-2M
Contact Now
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP - Dark-ON/Light-ON