Q12RB6FF30Q5
Contact Now
Q12RB6FF30Q5
Category : Sensors, Transducers Optical Sensors Photoelectric, Industrial
Connection Method : Connector
Product Status : Active
Ingress Protection : IEC IP67
Package : Box
Sensing Method : Background Suppression
Series : Q12
Mfr : Banner Engineering Corporation
Output Configuration : NPN/PNP - Dark-ON
Voltage - Supply : 10V ~ 30V
Operating Temperature : -20°C ~ 55°C
Adjustment Type : -
Response Time : 850µs
Sensing Distance : 1.181" (30mm)
Cable Length : -
Base Product Number : Q12RB6
Light Source : Red (640nm)
Description : WORLD-BEAM Q12 SERIES: FIXED-FIE
Model Number : Q12RB6FF30Q5
Contact Now
Background Suppression Optical Sensor 1.181" (30mm) NPN/PNP - Dark-ON