QS18VP6AF300Q5
Contact Now
QS18VP6AF300Q5
Category : Sensors, Transducers Optical Sensors Photoelectric, Industrial
Connection Method : Connector
Product Status : Active
Ingress Protection : NEMA 6P, IEC IP67
Package : Box
Sensing Method : Background Suppression
Series : QS18
Mfr : Banner Engineering Corporation
Output Configuration : PNP - Dark-ON/Light-ON
Voltage - Supply : 10V ~ 30V
Operating Temperature : -20°C ~ 55°C
Adjustment Type : Adjustable
Response Time : 2.5ms
Sensing Distance : 11.811" (300mm)
Cable Length : -
Base Product Number : QS18VP6
Light Source : Red LED
Description : SEN BACK SUPP 30-300MM PNP
Model Number : QS18VP6AF300Q5
Contact Now
Background Suppression Optical Sensor 11.811" (300mm) PNP - Dark-ON/Light-ON