AD5274BRMZ-20-RL7
Contact Now
AD5274BRMZ-20-RL7
Digital Interface : I2C
Operating Supply Current : 300 nA
Temperature Coefficient : 5 PPM / C
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 256
Resistance : 20 kOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Package / Case : MSOP-10
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 1 %
Series : AD5274
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V, +/- 2.5 V to +/- 2.75 V