HCPL-0370-500
Contact Now
HCPL-0370-500
Part Number : HCPL-0370-500
Manufacturer : Broadcom
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : HCPL-0370-500.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : HCPL-0370-500 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Broadcom. Tanssion is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Surface Mount
Case/Package : SOIC
Forward Current : 50 mA
Max Input Current : 50 mA
Max Output Current : 30 mA
Number of Channels : 1
Max Collector Current : 30 mA
Max Operating Temperature : 85 °C
Output Current per Channel : 30 mA
Products Category : Isolators - Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Qty : 715 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Grid infrastructure Home theater & entertainment
Rise Time : 20 µs
Number of Pins : 8
Isolation Voltage : 3.75 kV
Power Dissipation : 275 mW
Max Output Voltage : 20 V
Number of Elements : 1
Max Power Dissipation : 275 mW
Min Operating Temperature : -40 °C