APHB1608G2R2C-AMT
Contact Now
APHB1608G2R2C-AMT
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : 569nm Green, 630nm Red
Millicandela Rating : 50mcd
Package / Case : 0603 (1608 Metric)
Current - Test : 20mA
Mounting Type : Surface Mount
Height (Max) : 0.60mm
Lens Style : Rectangle with Flat Top
Viewing Angle : 130°
Wavelength - Peak : 574nm Green, 645nm Red
Configuration : Independent
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Size / Dimension : 1.60mm L x 0.60mm W
Lens Color : Colorless
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.1V Green, 1.95V Red
Product Status : Active
Features : -
Lens Size : 1.60mm x 0.80mm
Lens Transparency : Clear
Color : Green, Red
Series : High Temp
Supplier Device Package : 0603
Mfr : Kingbright
Base Product Number : APHB1608
Description : LED GREEN RED SMD 0603
Model Number : APHB1608G2R2C-AMT
Contact Now
Green, Red 569nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 1.95V Red 0603 (1608 Metric)