SMLA12ENTT86
Contact Now
SMLA12ENTT86
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : 527nm
Millicandela Rating : 140mcd
Package / Case : 2-SMD, No Lead
Current - Test : 5mA
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Height (Max) : 0.65mm
Lens Style : Rectangle with Flat Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : -
Configuration : -
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Size / Dimension : 1.60mm L x 1.15mm W
Lens Color : -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 3V
Product Status : Active
Features : -
Lens Size : 1.20mm x 0.55mm
Lens Transparency : -
Color : Green
Series : SML-A1x
Supplier Device Package : 1611(0605)
Mfr : Rohm Semiconductor
Base Product Number : SMLA12
Description : MINI-MOLD SIDE VIEW CHIP LED: RO
Model Number : SMLA12ENTT86
Contact Now
Green 527nm LED Indication - Discrete 3V 2-SMD, No Lead