MLX91206LDC-CAH-003-RE
Contact Now
MLX91206LDC-CAH-003-RE
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 12mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 25mT
Response Time : 8µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : Triaxis®
Sensitivity : 110mV/mT
Linearity : ±0.5%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Melexis Technologies NV
Frequency : DC ~ 90kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : MLX91206
Description : SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC
Model Number : MLX91206LDC-CAH-003-RE
Contact Now
Current Sensor 25mT 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)