ACS758ECB-200U-PFF-T
Contact Now
ACS758ECB-200U-PFF-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PFF
Accuracy : ±1.2%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 13.5mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 200A
Response Time : 4µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 20mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS758
Description : SENSOR CURRENT HALL 200A 5-CB
Model Number : ACS758ECB-200U-PFF-T
Contact Now
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 5-CB Formed Leads, PFF