MCS1803GS-20-Z
Contact Now
MCS1803GS-20-Z
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±2.5%
Sensor Type : Hall Effect
Current - Supply (Max) : 10.5mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : ±20A
Response Time : 5µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 100mV/A
Linearity : ±0.5%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Monolithic Power Systems Inc.
Frequency : 100kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Description : 5V, LINEAR HALL-EFFECT CURRENT S
Model Number : MCS1803GS-20-Z
Contact Now
Current Sensor ±20A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)