ACS756KCB-050B-PFF-T
Contact Now
ACS756KCB-050B-PFF-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PFF
Accuracy : ±7.5%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 14mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 50A
Response Time : 3µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : -
Sensitivity : 40mV/A
Linearity : ±1.8%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS756
Description : SENSOR CURRENT HALL
Model Number : ACS756KCB-050B-PFF-T
Contact Now
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF