AIMH040-1000A-5VT
Contact Now
AIMH040-1000A-5VT
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Response Time : -
Product Status : Active
Sensor Type : Hall Effect
Mounting Type : Panel Mount
Package : Bag
Output : Ratiometric, 0V ~ 5V
Series : AIMH040 VT
Sensitivity : -
Linearity : -
Mfr : Aim Dynamics
Polarization : Unidirectional
Current - Supply (Max) : 35mA
Frequency : DC
Voltage - Supply : 12V
Package / Case : Module, Single Pass Through
Current - Sensing : 1000A
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -10°C ~ 85°C
For Measuring : DC
Accuracy : ±1%
Description : 40MM SPLIT-CORE 1000A:5V UNI
Model Number : AIMH040-1000A-5VT
Contact Now
Current Sensor 1000A 1 Channel Hall Effect Unidirectional Module, Single Pass Through