MLX91220KDF-ABR-075-SP
Contact Now
MLX91220KDF-ABR-075-SP
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : -
Sensor Type : Hall Effect
Current - Supply (Max) : 26mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 75A
Response Time : 2µs
Package : Bulk
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 26.7mV/A
Linearity : ±0.6%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Melexis Technologies NV
Frequency : DC ~ 300kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : MLX91220
Description : IC CURRENT SENSOR P&P 16SOIC
Model Number : MLX91220KDF-ABR-075-SP
Contact Now
Current Sensor 75A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)