F02P015S05L
Contact Now
F02P015S05L
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Package / Case : Module
Accuracy : ±1.2%
Sensor Type : Flux Gate, Closed Loop
Current - Supply (Max) : 30mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 15A
Response Time : 0.3µs
Package : Tray
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : F02P
Sensitivity : 41.67mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : -
Mfr : Tamura
Frequency : 300kHz
Voltage - Supply : 5V
Description : SENSOR
Model Number : F02P015S05L
Contact Now
Current Sensor 15A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module