MDD220-12N1
Contact Now
MDD220-12N1
Part Number : MDD220-12N1
Manufacturer : Wickmann / Littelfuse
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : MDD220-12N1.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : MDD220-12N1 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Chassis Mount, Panel, Screw
Height : 32 mm
Packaging : Bulk
Number of Pins : 3
Forward Voltage : 1.4 V
Peak Reverse Current : 40 mA
Average Rectified Current : 270 A
Min Operating Temperature : -40 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 1.2 kV
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 650 In Stock
Applications : Wired networking Motor drives Connected peripherals & printers
Width : 60 mm
Length : 116 mm
Case/Package : Module
Forward Current : 450 A
Reverse Voltage : 1.2 kV
Max Reverse Voltage (DC) : 1.2 kV
Max Operating Temperature : 150 °C