SST25PF040C-40I/SN
Contact Now
SST25PF040C-40I/SN
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 4Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : SST25
DigiKey Programmable : Verified
Memory Interface : SPI
Write Cycle Time - Word, Page : 5ms
Supplier Device Package : 8-SOIC
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Microchip Technology
Clock Frequency : 40 MHz
Voltage - Supply : 2.3V ~ 3.6V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Memory Organization : 512K x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : FLASH
Base Product Number : SST25PF040
Memory Format : FLASH
Description : IC FLASH 4MBIT SPI 40MHZ 8SOIC
Model Number : SST25PF040C-40I/SN
Contact Now
FLASH Memory IC 4Mbit SPI 40 MHz 8-SOIC