CY7C1370DV25-167AXC
Contact Now
CY7C1370DV25-167AXC
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 18Mbit
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Memory Type : Volatile
Mfr : Cypress Semiconductor Corp
Clock Frequency : 167 MHz
Voltage - Supply : 2.375V ~ 2.625V
Access Time : 3.4 ns
Package / Case : 100-LQFP
Memory Organization : 512K x 36
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Technology : SRAM - Synchronous, SDR
Base Product Number : CY7C1370
Memory Format : SRAM
Description : IC SRAM 18MBIT PAR 100TQFP
Model Number : CY7C1370DV25-167AXC
Contact Now
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 18Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 100-TQFP (14x20)