B72220S0441K101
Contact Now
B72220S0441K101
  • 1
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 440 VAC
Product Category : Varistors
Peak Surge Current : 8 kA
Surge Energy Rating : 185 J
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 1.18 kV
Series : StandardD
Varistor Voltage : 715 VDC
Voltage Rating DC : 585 VDC
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Capacitance : 350 pF