B72240B551K1
Contact Now
B72240B551K1
  • 1
Voltage Rating AC : 550 VAC
Product Category : Varistors
Peak Surge Current : 40 kA
Surge Energy Rating : 960 J
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 1.5 kV
Series : HighE
Voltage Rating DC : 745 VDC
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Capacitance : 1400 pF