0603L025YR
Contact Now
0603L025YR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 3 Ohms
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 9 VDC
Series : 0603L
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.25 A
Trip Current : 0.55 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC 9V .250A POLY SURF MOUNT