MF-RX185-2-99
Contact Now
MF-RX185-2-99
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.12 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : MF-RX
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.85 A
Trip Current : 3.7 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 1.85A 60V 0.08ohm Hold 1.85A Trip 3.7A