MF-R1100-99
Contact Now
MF-R1100-99
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.01 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 16 VDC
Series : MF-R
Lead Spacing : 10.2 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 11 A
Trip Current : 22 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 11A 16V 0.003ohm Hold 1.1 Trip 22 A