VSKLF200-12HK
Contact Now
VSKLF200-12HK
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 200 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 444 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : 3-MAGN-A-PAK™
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Base Product Number : VSKLF200
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR DBL HISCR 1200V 200A MAGNPAK
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : VSKLF200-12HK
Contact Now
SCR Module 1.2 kV 444 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™