VS-VSKH230-14PBF
Contact Now
VS-VSKH230-14PBF
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 230 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 510 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : MAGN-A-PAK (3)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKH230
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : MODULE DIODE 230A MAGN-A-PAK
Model Number : VS-VSKH230-14PBF
Contact Now
SCR Module 1.4 kV 510 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount MAGN-A-PAK (3)