TD430N22KOFHPSA2
Contact Now
TD430N22KOFHPSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 2.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 430 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 14000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : TD430N22
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MODULE 2200V 800A MODULE
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : TD430N22KOFHPSA2
Contact Now
SCR Module 2.2 kV 800 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module