VSKL250-14
Contact Now
VSKL250-14
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 250 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 555 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : 3-MAGN-A-PAK™
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKL250
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR DBL HISCR 1400V 250A MAGNPAK
Model Number : VSKL250-14
Contact Now
SCR Module 1.4 kV 555 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™