VS-VSKT56/14
Contact Now
VS-VSKT56/14
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 60 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 135 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : ADD-A-PAK (3 + 4)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1200A, 1256A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : VSKT56
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK
Model Number : VS-VSKT56/14
Contact Now
SCR Module 1.4 kV 135 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4)