VSKT500-08
Contact Now
VSKT500-08
Package : Bulk
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 500 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 785 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : SUPER MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKT500
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR DBL 2SCR 800V 500A MAGNAPAK
Model Number : VSKT500-08
Contact Now
SCR Module 800 V 785 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount SUPER MAGN-A-PAK