T470N12TOFXPSA1
Contact Now
T470N12TOFXPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 470 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 7100A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : T470N12
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 1600V 800A DO200AA
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : T470N12TOFXPSA1
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 800 A Single Chassis Mount TO-200AA