VS-VSKT250-20PBF
Contact Now
VS-VSKT250-20PBF
Package : Bulk
Voltage - Off State : 2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 250 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 555 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKT250
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE DIODE SCR 250A MAGN-A-PAK
Model Number : VS-VSKT250-20PBF
Contact Now
SCR Module 2 kV 555 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount MAGN-A-PAK