BTA312X-600B,127
Contact Now
BTA312X-600B,127
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 95A, 105A
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : BTA312
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 600V 12A TO220F
Model Number : BTA312X-600B,127
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 12 A Through Hole TO-220F