BCR20FM-12LB#BB0
Contact Now
BCR20FM-12LB#BB0
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Supplier Device Package : TO-220FP
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 20 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 200A @ 60Hz
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
Configuration : Single
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 600V 20A
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : BCR20FM-12LB#BB0
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 20 A Through Hole TO-220FP