T1210-800G-TR
Contact Now
T1210-800G-TR
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : D2PAK
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 120A, 126A
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Base Product Number : T1210
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 800V 12A D2PAK
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : T1210-800G-TR
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 12 A Surface Mount D2PAK